PP101: En Wegner-skjult perle genfødt hos PP Møbler
- wegnerdesign.dk
- for 6 dage siden
- 3 min læsning
Når man tror, man har hørt og set det meste fra Hans J. Wegners omfattende produktion, dukker der pludselig noget op, som minder én om, at der stadig gemmer sig uudforskede tegninger i arkiverne. Sådan er det med PP101, en stol tegnet i 1953 af Wegner, som nu – næsten 70 år senere – for første gang bliver produceret præcis som han oprindeligt havde tænkt det.

Gensyn med original tegning
Det var under et arkivstudie, at PP Møbler opdagede, at der eksisterede Wegner-tegninger af PP101, som ikke tidligere var blevet realiseret med fuld trofasthed mod originalen. Det viste sig nemlig, at eksisterende versioner af stole med lignende ryg-profiler ikke helt matchede hans intentioner. PP101 er derfor blevet udformet nøjagtigt som tegningerne foreskriver – hvad angår ryggens buede vandrette overdel, sædets væv, forspænding af webbing (vævet sædebånd) og proportioner.

Design og æstetik
PP101 står som en enklere pendant til den ikoniske Round Chair (1949). Hvor Round Chair var et udtryk for Wegners allerførste store gennembrud – med kompleks træbearbejdning og teknisk snilde – så er PP101 designet til at være mere tilgængelig i konstruktion, mindre kompliceret, men stadig med Wegners karakteristiske fokus på balance, proportion og komfort.
Et par nøgleelementer:
Den horizontale, buede ryg som komplementerer sædet og understøtter kroppen på en naturlig måde.
Sædet er håndvævet webbing lavet af linned, specielt udviklet til denne stol. Webbing-sædet giver både lethed og åndbarhed.
Materialerne er solide: valgfrit eg eller bøg med overflader såsom sæbet, klar bio-olie og hvid bio-olie.

Funktion og komfort
PP101’s dimensioner og proportioner gør den velegnet til daglig brug – ikke kun som designobjekt. Her er nogle af aspekterne:
Den let fordybede siddeflade giver komfort uden at man mister plads.
Rygstøtten er formet med omtanke, så den giver støtte til ryggen samtidig med, at stolen bevarer visuel lethed.
Målene gør den relativt kompakt (ca. bredde 55 cm, dybde 47 cm, højde omkring 78 cm, sædehøjde 45 cm) hvilket gør den fleksibel til både spiseborde og mindre rum, hvor stolen skal kunne skubbes ind under bordet, sådan at den ikke fylder ud i rummet.
Produktion & håndværk
Det er vigtigt, at PP101 produceres med Wegners originale intentioner for øje – både teknisk og æstetisk. PP Møbler har inddraget arkivtegninger og brugt dem som reference for alle detaljer.
Håndvævet linned webbing er udviklet i samarbejde med en fransk leverandør for at sikre den rette kvalitet, spænding og udtryk.
Træsort (bøg eller eg) og overfladebehandling gør, at stole kan passe ind i forskellige interiører – lysere træsorter og lyse overflader til nordisk lyst interiør, og eg med bio-olie for at fremhæve træets åretegning og dybde.

Pris, tilgængelighed og værdi
Stolen lanceres som bestillingsvare, og levering forventes fra oktober 2025 hos PP forhandlere.
Prisen ligger omkring 10.500 kr. i Danmark.
Hvad gør PP101 særlig
Hvor PP101 virkelig skiller sig ud, er dens kombination af:
Arkiv-ægte design: Den bringer Wegners vision til live, som den oprindeligt blev tænkt.
Enkelhed og håndværk: Ikke unødvendige detaljer, men præcis udformning, gode materialer og traditionelle teknikker.
Æstetik og funktion: Den er smuk at se på, behagelig at sidde i og praktisk at anvende.
Konklusion
PP101 er en stol, der minder os om, hvad det betyder, når designarkivet ikke bare opbevares, men bruges og realiseres. Den viser, at Wegners værker stadig kan overraske os med uudførte ideer, og at godt design handler om at finde de essentielle træk – proportion, komfort, form – og skabe noget tidløst med dem.
Hvis du er interesseret i dansk møbelhistorie, håndværk og vejen fra idé til konkret objekt, så er PP101 et spændende nyt kapitel. Ikke blot et stykke retro eller nostalgisk revival, men et levende eksempel på, hvordan klassisk design kan integreres i dit hjem i dag: funktionelt, smukt og gennemtænkt. Kig forbi Møbelhuset 2 midt på gågaden i Wegners fødeby Tønder og oplev denne smukke Wegner stol.
Kommentarer